Biznesa plāns ir dokuments, ar kura palīdzību Jūs izplānojat savas biznesa idejas īstenošanu.

Visbiežāk biznesa plānu raksta tieši finansējuma piesaistei, bet mēs no sirds ieteiktu vienkāršotu biznesa plānu uzrakstīt arī pašam priekš sevis, īpaši tad, ja biznesā esat iesācējs.

Pirmkārt, biznesa plāna rakstīšanas process piespiedīs Jūs rūpīgi izvērtēt sava produkta vai pakalpojuma konkurētspēju, saprast sava produkta vai pakalpojuma atšķirības no konkurentu produktiem vai pakalpojumiem.
Otrkārt, biznesa plāna rakstīšanas process ļaus Jums saprast, cik daudz un dažādas izmaksas, bet cik minimāli ienākumi būs pirmajos biznesa uzsākšanas mēnešos, ieliekot stabilus pamatus turpmākās naudas plūsmas plānošanā.

Kā rakstīt biznesa plānu?

Vispirms, protams, jāsaprot, ar kādu mērķi vēlaties rakstīt biznesa plānu – vai finansējuma piesaiste, vai pats priekš sevis, vai kāda cita motīva vadīts.

Pēc tam jāsaprot, vai Jums pašam ir nepieciešamā kompetence biznesa plāna uzrakstīšanai. Ir svarīgi, lai biznesa plāna rakstīšanā ir iesaistīts profesionālis – cilvēks ar nepieciešamo izglītību un pieredzi. Jūs varat pats rakstīt biznesa plānu, bet piesaistīt tikai profesionāļa padomu un izvērtējumu par jau uzrakstīto, bet varat arī uzticēt biznesa plāna sagatavošanu profesionālim.

Ja grūti izlemt, vai biznesa plānu rakstīt pašam vai uzticēt profesionālim, ieteiktu izpētīt pieejamo literatūru par biznesa plānu sagatavošanu, iespējams pat apskatīt kādu gatavu biznesa plānu vai biznesa plāna paraugu. Ir iespējams uz jau gatava biznesa plāna pamata, pielāgojot to savām vajadzībām, sagatavot savai biznesa idejai atbilstošu biznesa plānu. Ja saprotat, ka spējat to izdarīt pats, noteikti rakstiet biznesa plānu paši saviem spēkiem, bet šajā gadījumā jau laikus padomājiet par profesionāļa, kurš varētu pārskatīt Jūsu uzrakstīto un ieteikt nepieciešamos uzlabojumus, pieejamību. Mēs ieteiktu viņus meklēt mentoru vidū, biznesa inkubatoros vai biznesa attīstības konsultāciju uzņēmumos. Tomēr, ja izlemjat, ka labāk uzticēsiet biznesa plāna sagatavošanu profesionālim, tad atrodiet biznesa attīstības konsultantu, ar kuru spējat rast kopīgu valodu un sastrādāties. Ir svarīgi, ka arī šajā gadījumā Jūs iesaistāties biznesa plāna sagatavošanas procesā un izprotat jebkuru biznesa plānā iekļauto teikumu un skaitli.

Biznesa attīstības konsultantu pakalpojumi visbiežāk ir par maksu. Mēs ieteiktu izvēlēties biznesa attīstības konsultantu nevis pēc viņa izskata, mašīnas vai biroja, bet gan vērtēt viņu pēc paveiktā un pēc tā, vai viņš izsakās Jums saprotami un vai spēj saprotami atbildēt uz Jūsu jautājumiem.

Atcerieties, ka kvalitatīvu biznesa plānu nav iespējams uzrakstīt divās nedēļās!

Palīdzību par to, kā rakstīt biznesa plānu, varat iegūt arī 360 grādu konsultācijas e-Veikalā

Sīkāku informāciju un konsultācijas piedāvā birojs "360 grādu konsultācijas"